Zawarcie związku małżeńskiego

Wymagamy:

  • Małżeństwo mogą zawrzeć osoby, które ukończyły 18 lat. Sąd może warunkowo zezwolić na małżeństwo kobiecie, która ukończyła 16 lat.
  • Osoby zamierzające zawrzeć związek małżeński przedkładają do wglądu ważny dokument tożsamości.
  • Cudzoziemiec zamierzający zawrzeć małżeństwo składa:

- dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport lub karta pobytu) -do wglądu;

- odpis aktu urodzenia, a jeżeli pozostawał uprzednio w związku małżeńskim - odpis aktu małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu  lub unieważnieniu albo odpis aktu małżeństwa wraz z dokumentem potwierdzającym jego ustanie lub unieważnienie.

- zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za granicą (stwierdzające, że nupturient zgodnie z prawem ojczystym  spełnia wszystkie warunki do zawarcia związku małżeńskiego i określające jego stan cywilny).  W przypadku, gdy otrzymanie wymaganych  dokumentów napotyka trudności lub jest nie możliwe (dany kraj nie wydaje takich zaświadczeń), polski sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek cudzoziemca może go zwolnić od złożenia w/w dokumentu.

Powyższe dokumenty należy złożyć wraz z tłumaczeniem wykonanym przez: tłumacza przysięgłego wpisanego na listę prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości, tłumacza przysięgłego uprawnionego do dokonywania takich tłumaczeń w Państwach członkowskich Unii Europejskiej  lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), konsula.

Tłumaczenia nie wymagają dokumenty wydane na drukach wielojęzycznych.

Termin i sposób załatwienia:

  • Przyjęcie zapewnienia – niezwłocznie, wtedy również uzgadniana jest data i godzina ślubu.
  • W przypadku konieczności wystąpienia kierownika USC do innego USC z wnioskiem o udostępnienie aktów stanu cywilnego, w krajowym Rejestrze Stanu Cywilnego (tzw.RSC), niezbędnych do sporządzenia zapewnień, czynności związane z przyjęciem zapewnień nastąpią niezwłocznie po wykonaniu zlecenia przez urząd posiadający księgę z aktem stanu cywilnego. Urząd Stanu Cywilnego posiadający księgę, dokonuje wprowadzenia aktu stanu cywilnego do RSC w terminie przewidzianym w ustawie, do 10 dni.
  • Jeżeli cudzoziemiec zawierający małżeństwo nie zna języka polskiego podczas składania wszystkich oświadczeń przed Kierownikiem USC (również podczas ceremonii ślubnej w Urzędzie) powinien mu towarzyszyć tłumacz języka polskiego, którego udział zapewniają osoby składające te oświadczenia (dotyczy również świadków).

Zapłacisz:

  •  opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa - 84 zł
  • Jeżeli składający dokumenty do ślubu konkordatowego zamierzają zawrzeć małżeństwo poza terenem właściwości USC Świebodzice, opłatę skarbową za sporządzenie aktu małżeństwa wnoszą na rachunek bankowy urzędu miejsca zawarcia małżeństwa.
  • Opłata skarbowa za zezwolenie kierownika Urzędu Stanu Cywilnego na skrócenie terminu oczekiwania na zawarcie małżeństwa – 39 zł
  •  opłata dodatkowa w przypadku ślubu poza lokalem USC - 1000 zł
  • Pierwszy odpis skrócony po sporządzeniu aktu małżeństwa wydawany jest bezpłatnie.

Opłatę można wnieść na miejscu w kasie Urzędu Miejskiego  w Jaworze.

Pokwitowanie wpłaty wnioskodawca dołącza do podania.

lub przelewem na konto Gminy Jawor:

                  ul. Rynek 1, 59-400 Jawor

BNP Paribas Bank Polska S.A. nr 56 8647 0007 0018 4029 2000 0007

Tryb odwoławczy:

  •  Jeżeli kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński powiadamia na piśmie osobę zainteresowaną o przyczynach odmowy.
  • Osoba zainteresowana w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej pisma kierownika urzędu stanu cywilnego, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego, właściwego ze względu na siedzibę urzędu stanu cywilnego, o rozstrzygnięcie czy okoliczności przedstawione przez kierownika urzędu stanu cywilnego uzasadniają odmowę dokonania czynności.

Warto wiedzieć:

  • Ślub cywilny można zawrzeć w każdym USC niezależnie od miejsca zamieszkania narzeczonych.

Ustawowy termin oczekiwania na zawarcie ślubu w USC wynosi 1 miesiąc.

Kierownik urzędu stanu cywilnego może zezwolić na zawarcie małżeństwa przed upływem terminu 1 miesiąca, jeżeli przemawiają za tym ważne względy, które należy udokumentować.

Śluby odbywają się z reguły w soboty, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.

 Małżeństwo może zostać zawarte poza lokalem Urzędu Stanu Cywilnego, po ocenie dokonanej przez kierownika USC wniosku pod kątem spełnienia wymagań co do terminu i miejsca przeprowadzenia ceremonii. Zawarcie małżeństwa poza Urzędem podlega opłacie dodatkowej w wysokości 1000 zł.

  • Jeżeli małżeństwo ma być zawarte w sposób określony w art. 1 § 2 i 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (tzw. ślub konkordatowy), kierownik urzędu stanu cywilnego na podstawie zapewnienia wydaje pisemne zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Zaświadczenie jest ważne przez okres 6 miesięcy od daty jego sporządzenia.
  • Jeżeli małżeństwo ma być zawarte poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przez obywatela polskiego, może on otrzymać pisemne zaświadczenie stwierdzające, że zgodnie z prawem polskim mogą zawrzeć małżeństwo. Zaświadczenie jest ważne przez okres 6 miesięcy od daty jego sporządzenia (patrz procedura: Zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granią).

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r. poz. 2224 z późn. zm.)
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity:  Dz.U. z 2018 r., poz. 1044 z późn. zm.)
  • Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r.- kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jednolity:  Dz.U. 2017 r., poz. 682. )
  • Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską podpisany w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r. (Dz. U. z 1998 r., Nr 51, poz. 318),
  • Ustawa z dnia 4 lutego 2011r. Prawo prywatne międzynarodowe (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r. poz. 1792).